(Aktualizacja: 2024-05-31 11:19:25)
Wykorzystuję KOŁO FORTUNY do przeróżnych zadań, bawiąc się z jednym dzieckiem lub wieloma jednocześnie. Na kole mogą być umieszczone cyferki, literki, kolory lub zwierzęta itp. Jeśli dziecko wylosuje konkretną cyferkę, odczytujemy zadanie, które się pod nią kryje; jeśli literkę to musimy podać rzecz, zaczynającą się na nią, podobnie z kolorem.
Istnieje bardzo dużo różnych zastosowań KOŁA FORTUNY, oprócz tego, że dzieci zawsze dobrze się bawią, kręcąc kołem i z niecierpliwością czekają na swoją kolej, główne cechy tego typu zabawy, służącej do utrwalania znajomości drugiego języka to interaktywność, wielozmysłowość, motywacja do nauki oraz kreatywność. Dzieci uczą się poprzez zabawę, co zwiększa ich zaangażowanie i chęć do nauki. Element losowości sprawia, że nauka staje się ekscytująca i pełna niespodzianek.
Podstawowa i najbardziej popularna wersja zabawy kołem to zadawanie pytań. Gwarantuję, że każdy mały czy duży uwielbia kręcić kołem i czekać na moment zatrzymania w lekkim napięciu. Aby wzmocnić motywację, zazwyczaj za dobre rozwiązanie jest nagroda: punkty, cukierki albo buziaki. Na pewno wiesz, co najlepiej zmotywuje twoje dziecko:)
Przygotowałam 24 pytania w języku polskim, jakie możesz wykorzystać podczas zabawy kołem z dziećmi. Dostosuj je do waszego drugiego języka. POBIERZ
Moje zaproponowane pytania są banalnie proste. Bawimy się w domu po niemiecku, ale z okazji imprezy urodzinowej mojego najmłodszego synka, bawiliśmy się kołem z innymi dziećmi, wykorzystując język angielski. Gdy odwiedzają nas goście z Niemiec, to bawimy się po polsku, bo są to dzieci, dla których język polski jest drugim językiem.
ZAPRASZAM DO ZABAWY AKTYWUJĄCEJ DRUGI JĘZYK DZIECKA
- Pobierz pytania i wydrukuj je lub przepisz.
- Ponumeruj zgodnie z możliwościami, jakie masz na kole fortuny.
- Wymyśl nagrody - motywacje.
- Zaproś dzieci do zabawy.
- Polecenia możesz czytać po polsku, lub od razu w drugim języku.
- Jeśli wypadnie nr 2, dziecko dostaje karteczkę z poleceniem nr 2 np. Podaj dwa ulubione kolory (musi je podać w drugim języku-całym zdaniem lub tylko z nazwy, w zależności od poziomu).
- Zachęcam, aby całą zabawę prowadzić w drugim języku, nawet jeśli dziecko jeszcze nie mówi dobrze.
- Po podaniu dobrej odpowiedzi, dziecko zdobywa punkt lub nagrodę.
- Jeśli zadanie okazało się za trudne, dziecko traci kolejkę lub kręci kołem jeszcze raz (w zależności od zasad, jakie ustalicie).
- Zaletą koła jest fakt, że ta sama cyferka lub literka może pojawić się kilka razy. Przez powtórzenia lub wymyślanie nowych odpowiedzi dobrze można wyćwiczyć poprawne formy.
Jeśli jesteś nauczycielem, lub ciekawią cię inne językowe zabawy KOŁEM FORTUNY, to możesz o nich szczegółowo poczytać w moim artykule: Jak zabawa kołem fortuny może wspierać nauczycieli w pracy.
Jeśli natomiast masz ochotę na jeszcze więcej inspiracji i pomysłów na zabawy ze swoim dwujęzycznym dzieckiem, to zapraszam Cię do mojego Newslettera. W każdy poniedziałek wysyłam swoim subskrybentom konkretną dawkę motywacji. Od razu po zapisie wyślę Ci listę dziesięciu gadżetów, które przydają się w dwujęzycznym domu. ZAPRASZAM - LINK DO ZAPISU
PODSUMOWANIE
Koło fortuny to wszechstronne narzędzie, które może znacząco ułatwić i urozmaicić naukę języków obcych. Jego interaktywna i angażująca forma sprawia, że dzieci uczą się z większą przyjemnością i skutecznością. Polecam drewniane, solidne koła, które posłużą domowym zabawom na długie lata. Jeśli nie macie takiego koła, można wykonać je samemu:) W Internecie znajdziesz sporo podpowiedzi jak to zrobić.